Невромът на Мортън е състояние, при което има удебеляване на тъкан около нерв на ходилото, който е бил раздразнен или повреден. Невромите са неракови (доброкачествени) тумори около нервите в цялото тяло. Те включват растеж на допълнителна нервна тъкан.
Обикновено неврома се появява между костите на третия и четвъртия пръст на ходилото. Това са двата пръста, които са най-близо до малкия пръст. Неврома на Мортън може да се образува и между втория и третия пръст на ходилото.
Това е състояние, при което нервът страда от прекомерен външен натиск или компресия между пръстите на краката. Тази компресия причинява възпаление и дразнене, в резултат на което съществуващата тъкан около нерва се възпалява и нараства по обем. Около 1 от 3 души имат неврома на Мортън. Среща се по-често при жените, отколкото при мъжете, вероятно поради стила на обувките. Жените са около 8 до 10 пъти по-склонни от мъжете да развият неврома на Мортън.
Причини:
Невромът на Мортън се причинява от раздразнен или повреден нерв между костите на пръстите на краката причинено от:
- носенето на тесни, остри обувки или обувки с висок ток;
- тичане или други спортове или дейности, които оказват натиск върху краката;
- други проблеми с краката – като плоски стъпала, високи сводове, пръсти “чукчета”.
Образни изследвания:
Някои образни тестове са полезни при диагностицирането на неврома на Мортън:
- Рентгенова снимка – може да се наложи, за да се изключат други причини за болката ви – като стрес фрактура;
- Ултразвук – ултразвукът е особено добър при разкриване на аномалии на меките тъкани, като невроми;
- Магнитен резонанс (MRI) – е добър за визуализиране на меките тъкани и често показва невроми при хора, които нямат симптоми;
- Електромиография – този тест измерва електрическата активност на вашите нерви и мускули. Той може да изключи нервни състояния, които могат да причинят симптоми като тези на неврома на Мортън.
Основните симптоми на неврома на Мортън включват:
- Болка – тя има характер на остра, стрелкаща, смъдяща или пареща болка между пръстите на краката, когато стоите или ходите;
- Подуване между пръстите на краката
- Изтръпване (усещане за иглички) на крака;
- Усещане, че под меката част на крака ви има навит чорап или малък камък;
- Болка, която се засилва, когато носите обувки с високи токчета или стоите на меката част на краката си.
Симптомите може да се влошат, когато движите крака си или носите тесни обувки или обувки с висок ток. Често се влошава с времето. Болката може да се облекчи, ако си починете и вдигнете крака си. Когато можете дръжте пакет с лед увит в кърпа върху болезнената зона до 20 минути на всеки няколко часа. Може да приемате леки обезболяващи.
Профилактика на оплакванията:
- носете широки, удобни обувки с нисък ток и мека подметка
- използвайте меки стелки или подложки, които поставяте в обувките си
- опитайте се да отслабнете, ако сте с наднормено тегло
- избягвайте или намалете спортни дейности като бягане и скачане
- носете обувки с достатъчно пространство около стъпалото и пръстите
- спомагателни средства за сводове и подложките за стъпалата – метатарзалните подложки – поставят се във вътрешността на обувката и спомагат за намаляване на натиска върху нерва. Те могат да бъдат закупени без рецепта или лекар може да предпише да се изработи по поръчка. По този начин тя е индивидуално проектирана подложка за обувка — формована, за да пасне точно на контурите на вашия крак.
Лечение:
Ако консервативното лечение като медикаменти, физиотерапия не е помогнало, се преминава към:
- Декомпресионна хирургия – в някои случаи хирурзите могат да облекчат натиска върху нерва, като прережат близките структури като лигамента, който свързва някои от костите в предната част на крака;
- Отстраняване на нерва – може да се наложи хирургично отстраняване на растежа, ако други лечения не успеят да осигурят облекчаване на болката. Въпреки че операцията обикновено е успешна, процедурата може да доведе до постоянно изтръпване на засегнатите пръсти на краката.
- Инжекции – на някои хора им помага инжектирането на стероиди в болезнената област.
Невромът на Мортън се причислява към хроничната невропатична болка, което налага нов подход и съвременно лечение на това състояние. Такъв доказан и с висока ефективност метод е Криоаблацията. Иновативният и ефективен метод на лечение се извършва на два етапа:
1. Диагностичен блок – представлява манипулация, при която под ехографски контрол с тънка игла през предварително дезинфекцирана и обезболена кожа се достига до увредния нерв и се облива с краткодействащ (до 1-2 часа) анестетик. С тази процедура се диагностицира (доказва), че това е причината за конкретните оплаквания на пациента. Диагностичният блок е неделима част от лечението чрез Криоаблация на всяка хронична болка.
2. Криоаблация – процедура, при която отново под ехографски контрол и обезболена и дезинфектирана кожа се прокарва криосонда (тънка игла), по която тече ниска температура. Тя образува ледени кристали около увредения нерв и по този начин прекъсва предаването на болковия сигнал до централна нервна система. Продължителността на обезболяване по този начин продължава от 6 месеца до 1г, като тази продължителност е пряко обвързана с придружаващите заболявания на пациента и колко месеци или години е продължила болката до момента на лечение. При тази манипулация нервът не се унищожава, а напротив – той се възстановява постепенно във времето.
Двата етапа от лечението се извършват в амбулаторни условия и не налагат болничен престой. Манипулациите не са болезнени и след тях пациентът извършва ежедневните си дейности без да му се налага да спазва определен режим.