ТИЛНА НЕВРАЛГИЯ И ТИЛНО ГЛАВОБОЛИЕ
Тилното главоболие се причинява от увредени шийни структури като кости, дискове, шийни стави на ниво втори и трети шиен прешлен, както и от меките тъкани на шията. Движенията в шията могат да бъдат ограничени, като самите те могат да провокират болка, както и при натиск в определени области на шията.
Диагнозата може да бъде поставена посредством два диагностични блока в различни моменти като болката намалява винаги във връзка с приложеният анестетик.
Тилната невралгия е рядък вид главоболие, което се описва като кратки моменти на пробождаща, пулсираща и стрелкаща болка в горната част на врата, която се разпространяава по задната част на главата по хода на тилните нерви. Появява се внезапно, обикновенно е едностранно, и при натиск на засегнатите тилни нерви има болка. Причината за това се смята, че е увреждане на шийните нерви на ниво C2-C3 или на тилните нерви от травма или възпаление. За уточняване на диагнозата може да се наложи Скенер или ЯМР на засегната област. За лечение на тези два вида специфично главоболие се използват два вида процедури – Криоаблация (Крионевролиза) и Радиофреквентна аблация. Преди тези две процедури се прави т.н. диагностичен блок с местен анестетик, ако се получи облекчение на болковия синдром, тогава се преминава към тях.
Крионевролизата използва тънка игла, която се вкарва през кожата и замразява нерва, по който се предава болката. По този начин се облекчават оплакванията като това може да продължи от няколко месеца до 1-2 години. При тази процедура нерва не се унищожава, той има способността постепенно с времето да се възстанови. Маниулацията не е болезнена, не води до кървене и се явява съвременен и качествен метод на лечение с дълготрайна ефективност. Радиочестотната аблация (RFA) е минимално инвазивен метод, който включва използването на топлина за унищожаване на нервната тъкан, която провежда усещането за болка. През кожата се вкарва игла, която достига около нерва, който трябва да се обработи и посредством топлина се загрява и го унищожава. Манипулацията не е болезнена и не води до кървене.