Meралгия парестетика се причинява от увредата на един от големите сетивни нерви в крака – страничния феморален кожен нерв. Този нерв осигурява усещане на кожата по външната страна на бедрото започвайки от ингвиналната област и стигайки надолу към коляното. Притискането на този нерв може да доведе до изтръпване, мравучкане, болка или усещане за парене във външната част на бедрото. Разстройството засяга мъжете три пъти по-често от жените. Това увреждане се нарича още синдром на Бернхард-Рот.
Страничният феморален кожен нерв води началото си от лумбалния плексус, това е мрежа от нерви, която свързва гръбначния мозък в долната част на гърба с двигателните и сетивните нерви на краката и долната част на тялото. Това е чист сензорен (сетивен) нерв и не е свързан с движението на долният крайник.
Причини – Страничният феморален кожен нерв, който минава през таза и бедрата може да се притисне поради:
- Травма
- Натиск от околните тъкани
- Повтарящи се движения на краката
- Скорошни наранявания на бедрото
- Носенето на тесни дрехи или колани
- Качване на тегло
- Затлъстяването и обструктивното респираторно заболяване с хронична кашлица повишават податливостта
- Оперативни интервенции в областа на бедрото – смяна на тазобедрена става
Симптомите на парестетичната мералгия могат да включват:
- Изтръпване
- Усещане за парене в горната или външната страна на бедрото
- Парестезия – „мравучкане“
- По-голяма чувствителност при лек допир отколкото при дълбок натиск
- Повишена чувствителност към топлина
- Болката може да е по-силна след като сте ходили или сте стояли в седнало положение известно време
Правилната диагноза на основната причина за компресията на нерва е от съществено значение за ефективното лечение.
Диагноза:
- Пълна медицинска история – оплаквания на пациента, начало и продължителност на симптомите
- Цялостен клиничен преглед – включително неврологични прегледи
- Образни изследвания – като ядрено-магнитен резонанс
- Електродиагностични изследвания – (ЕМГ)
- Диагностичен нервен блок – инфилтриране на краткодействащ локален анестетик около увреденият нерв
Лечение – в зависимост от основната причина за натиск върху нерва може да се препоръча една или повече от следните терапии:
- Физиотерапия за укрепване на мускулите на краката и задните части и намаляване на нараняването на бедрата
- Носенето на по-свободно облекло
- Понижаване на теглото
- В много редки случаи може да се наложи операция за намаляване на компресията около нерва, което обаче не води до спиране на болковият синдром
Мералгия парестетика спада към хроничната невропатична болка, което налага съвременен подход и лечение. Консервативните подходи при този тип оплаквания като медикаменти, физиотерапия и упражнения имат кратковременен или почти никакъв ефект върху хроничната болка (продължила повече от 3 месеца). Иновативният и ефективен метод на лечение се извършва на два етапа:
Диагностичен блок – Представлява манипулация при която под ехографски контрол с тънка игла през предварително дезинфекцирана и обезболена кожа се достига до увредният нерв и се облива с краткодействащ ( до 1-2 часа ) анестетик. С тази процедура се диагностицира (доказва) ,че това е причината за конкретните оплаквания на пациента. Диагностичния блок е неделима част от лечението на всяка хронична болка.
Криоаблация – Процедура при която отново под ехографски контрол и обезболена и дезинфектирана кожа се прокарва криосонда (тънка игла) по която тече ниска температура. Тя образува ледени кристали около увредният нерв и по този начин прекъсва предаването на болковия сигнал до централна нервна система. Продължителноста на обезболяване по този начин продължава от 6 месеца до 1г,като тази продължителност е пряко обвързана с придружаващите заболявания на пациента и колко месеци или години е продължила болката до момента на лечение. При тази манипулация нерва не се унищожава а напротив, той се възстановява постепенно във времето. Двата етапа от лечението се извършват в амбулаторни условия и не налагат болничен престой. Манипулациите не са болезнени и след тях пациента извършва ежедневните си дейности без да му се налага да спазва определен режим.