Плантарния фасциит е една от най-честите причини за болка в петата. Това състояние включва възпаление на плътната ивицеста тъкан, известна като плантарна фасция, която минава през долната част на всяко ходило и свързва костта на петата с пръстите на краката.
Симптоми
Плантарният фасциит обикновено причинява пронизваща болка близо до петата, която често се появява при първите стъпки сутрин. След ставане и раздвижване, болката обикновено намалява, но може да се върне след дълги периоди на стоене в право положение или при изправяне след седене.
Причини
Причината за плантарен фасциит е стрес и напрежение върху плантарната фасция, които могат да причинят малки разкъсвания. Повтарящото се разтягане и разкъсване на фасцията може да я раздразни или възпали.
Рискови фактори
Плантарният фасциит може да се развие без очевидна причина, но определени фактори могат да увеличат риска от развитие на състоянието. Те включват:
- Възраст: Често срещан при хора на възраст между 40 и 60 години.
- Определени видове упражнения: Дейности, които натоварват много петата, като бягане на дълги разстояния, продължително ходене, балет.
- Механика на краката: Плоските стъпала и високият свод могат да предизвикат допълнителен стрес върху плантарната фасция.
- Затлъстяване: Излишните килограми оказват допълнителен натиск върху плантарната фасция.
- Професии като: работници, учители и други, които прекарват по-голямата част от работното си време в ходене или изправени върху твърди повърхности, може да бъдат изложени на повишен риск от плантарен фасциит.
Усложнения
Пренебрегването на плантарния фасциит може да доведе до хронична болка в петата, която възпрепятства редовните ежедневни дейности. Всичко това води до промяна на походката, за избягване на болката, което може да доведе до проблеми с краката, коляното, тазобедрените стави или гърба и кръста.
Плантарният фасциит е болезнено състояние, което изисква подходящо лечение и внимание, за да се предотвратят дългосрочни усложнения и да се подобри качеството на живот.
Диагноза
Образни изследвания: Обикновено не са необходими образни изследвания. Може да се наложи рентгенова снимка или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да се изключат други проблеми, като например стрес фрактура, която също причинява болка.
Понякога рентгеновата снимка може да покаже костен шип в областта на петата. В миналото тези костни шипове често са били причина за болка в петата и са били премахвани хирургически. В днешно време обаче много хора, които имат костни шипове на петите, нямат болка в петата.
Лечение
- Консервативно лечение: Повечето хора, които имат плантарен фасциит, се възстановяват за няколко месеца с консервативно лечение, включващо ледени компреси на болезнената област, разтягане и промяна или избягване на дейности, които причиняват болка.
- Медикаментозна терапия: Болкоуспокояващи, като НСПВС могат да облекчат болката и възпалението на плантарния фасциит за кратко време.
- Физикална терапия:
Физиотерапия и използването на специални устройства могат да облекчат симптомите:- Физикална терапия: Физиотерапевтични упражнения за разтягане на плантарната фасция и ахилесовото сухожилие, както и за укрепване на мускулите на долната част на ходилата.
- Нощни шини: Представлява носене на шина, която държи плантарната фасция и ахилесовото сухожилие в определена позиция през нощта, за да се насърчи разтягането по време на сън.
- Ортези: Познатите като ортопедични опори за свода на ходилото, които разпределят натиска върху ходилата по-равномерно.
- Ортопедични обувки за ходене, бастуни или патерици: могат да бъдат препоръчителни за кратък период от време, за да предотвратят натоварването на крака.
- Иновативни съвремнни процедури:
Ако по-консервативните методи не работят, се прилагат:- Инжекциионна терапия: Инжектирането на кортикостероид в чувствителната област може да осигури временно облекчаване на болката за няколко месеца. Не се препоръчват повече от 2,3 инжекции през интервал от 6 месеца, тъй като те могат да отслабят плантарната фасция и да доведат до нейното разкъсване.
- Регенеративна медицина: ПРП терапия или богатата на тромбоцити плазма, получена от вашата собствена кръв, може да се инжектира в болезнената област, за да се насърчи заздравяването на тъканите.
- Екстракорпорална ударно-вълнова терапия: Звуковите вълни се насочват към областта на болката в петата, за да стимулират заздравяването. Тази терапия е подходяща за хроничен плантарен фасциит, който не се повлиява от консервативно лечение.