Болката в рамото е втората по честота причина за посещение при лекар, след болката в кръста в световен мащаб. Рамото е става, която има три основни кости: раменна кост (дългата кост на ръката), ключица и лопатка. Връзките между тези кости са омекотени от слой хрущял. Има две основни стави. Акромиоклавикуларната става е между най-високата част на лопатката и ключицата и гленохумералната става, която е изградена от горната част на раменната кост и външния ръб на лопатката. Тази става е известна още като раменна става. Раменната става е най-подвижната става в тялото. Чрез нея рамото се движи напред и назад. Освен това, позволява на ръката да извършва кръгови движения и да се движи нагоре и встрани от тялото.
Болката в раменната става може да се предизвика от: травма, спорт (фитнес, тенис, волейбол, вдигане на тежести) или от вдигане на тежки предмети и вибрация при някои професии.
Заболяванията, които могат да причинят болка в рамото включват:
- заболявания на шийния отдел на гръбначния стълб
- артрит, възпаления на сухожилията около раменната става, разкъсан хрущял, бурсит (мастни образувания около ставата, които играят ролята на амортисьори)
- костни шипове (костни издатини, които се развиват по ръбовете на костите)
- притиснат нерв в областта на шията или рамото, ,,замръзнало рамо’’
Дискомфорт и хронична болка може да се получи и след оперативни интервенции в тази става. Вероятността да имате проблеми с рамото се увеличава с напредване на възрастта, особено след 60-годишна възраст. Това е така, защото меките тъкани около рамото са склонни да дегенерират с възрастта.
Усещането за болка (сензорна инервация – 70% ) в раменната става се предава предимно от супраскапуларният нерв. Той води началото си от шийните отдели на гръбначният мозък. Този нерв инервира и мускулите, които извършват повдигане и външно завъртане на ръката в раменната става.
Супраскапуларнaта невропатия е често пренебрегвана причина за болка и слабост в рамото. Супраскапуларната невралгия се характеризира с влошаване на сензорната и двигателната инервации на рамото.
Симптоматиката включва :
- остра стрелкаща болка
- слабост или невъзможност за извършване на пълният обем на движения
- изтръпване
Консервативната терапия от първа линия включва рехабилитационни програми, нестероидни противовъзпалителни средства и промяна в начина на живот. Ако консервативното и оперативно лечение не успее да облекчи супраскапуларната невропатия, съществуват минимално инвазивни и дълготрайни възможности за лечение, като регионален блок и крионевролиза. Това е инжектиране на локален анестетик в близост до нерва. Вторият етап от лечението е крионевролиза. Регионалният блок може да послужи като диагностичен тест за идентифициране на причината за болката, диагноза и лечение. Процедурата се извършва с ултразвукова сонда, за да подпомогне визуализацията на нерва и съдовите структури около него. Така локалният анестетик ще попадне на точното анатомично място.
Тази процедура се извършва като пациентът е седнал. Мястото се почиства с дезинфекционен разтвор и обезболява с локален анестетик за максимален комфорт на пациента. Обезболяването при този блок е моментално и краткосрочно (за около 24 часа). Манипулацията е амбулаторна и не изисква престой на пациента в болница. След два дни от тази процедура се преминава към Крионевролиза, с което се постига дълготрайно обезболяване на пациента от 6 месeца до 2 години. При нея се използва специална криосонда и отново под ехграфски контрол се замразява нерва – без да се унищожава. По този начин се прекъсва предаването на болковите импулси за дълъг до 2 години период до централна нервна система. Процедурата не е болезнена и не налага болничен престой.