Диабетната невропатия е вид увреждане на нервите, което може да възникне, ако имате диабет. Високата кръвна захар (глюкоза) може да нарани нервите в цялото тяло. Диабетната невропатия най-често уврежда нервите на краката и стъпалата. В зависимост от засегнатите нерви, симптомите на диабетната невропатия включват болка, изтръпване в краката, стъпалата и ръцете. Може също да причини проблеми с храносмилателната система, пикочните пътища, кръвоносните съдове и сърцето. Някои хора имат леки симптоми, но за други диабетната невропатия може да бъде доста болезнена и инвалидизираща. Диабетната невропатия е сериозно диабетно усложнение, което може да засегне до 50% от хората с диабет. Можете да предотвратите диабетната невропатия или да забавите прогреса ѝ с последователно управление на кръвната захар и водене на здравословен начин на живот.
Постоянното поддържане на кръвната захар в рамките на целевия диапазон е ключът към предотвратяване или забавяне на увреждането на нервите. Препоръчителни стойности на кръвната захар (между 4,4 и 6,7 mmol/L) са за хора на възраст 59 и по-млади, които нямат други здравословни проблеми. За хора на възраст 60 и повече години или за тези, които имат други придружаващи заболявания, включително сърдечно, белодробно или бъбречно заболяване, стойностите трябва да са между (5,6 и 7,8 mmol/L). Симптомите зависят от нивата на глюкозата в кръвта и кои нерви са засегнати. Обикновено симптомите се развиват постепенно. Може да не забележите, че нещо не е наред докато не настъпи значително увреждане на нерва. Съществуват няколко вида диабетна невропатия:
- Периферна невропатия
Този тип невропатия може също да се нарече дистална симетрична периферна невропатия. Това е най-често срещаният тип диабетна невропатия. Първо засяга стъпалата и краката последвани от киткитте и ръцете.
Симптоми: често се влошават през нощта и могат да включват:
– Изтръпване или намалена способност за усещане на болка или температурни промени
– Усещане за парене
– Остри болки или спазми
– Мускулна слабост
– Изключителна чувствителност към докосване – за някои хора дори усещането от допира на спалното бельо може да бъде болезнено
– Сериозни проблеми с краката – като язви, инфекции и увреждане на костите и ставите
- Автономна невропатия
Вегетативната нервна система контролира кръвното налягане, сърдечната честота, изпотяването, очите, пикочния мехур, храносмилателната система и половите органи. Диабетът може да засегне нервите във всяка от тези области.
Симптоми:
– Липса на усещане, че нивата на кръвната захар са ниски (неосъзнаване на хипогликемия)
– Спадане на кръвното налягане при ставане от седнало или легнало положение, което може да причини замаяност или припадък (ортостатична хипотония)
– Проблеми с пикочния мехур или червата
– Бавно изпразване на стомаха (гастропареза) – причиняващо гадене, повръщане, усещане за пълнота и загуба на апетит
– Затруднено преглъщане
– Промени в начина, по който очите се приспособяват от светло към тъмно или от далечно виждане към близко
– Повишено или намалено изпотяване
– Проблеми със сексуалността – вагинална сухота при жените и еректилна дисфункция при мъжете
- Проксимална невропатия (диабетна полирадикулопатия)
Този тип невропатия често засяга нервите на бедрата, задните части или краката. Може да засегне и областта на корема и гръдния кош. Симптомите обикновено са от едната страна на тялото, но могат да се разпространят и от другата страна.
Симптоми:
– Силна болка в седалището, тазобедрена става или бедрото
– Слабост и крампи в мускулите на бедрата
– Трудност при ставане от седнало положение
– Болка в гърдите или коремната стена
- Мононевропатия (фокална невропатия)
Мононевропатията се отнася до увреждане на единичен, специфичен нерв. Нервът може да
бъде в лицето, торса, ръката или крака.
Симптоми:
– Затруднено фокусиране или двойно виждане
– Парализа от едната страна на лицето
– Изтръпване или парастезии на ръката или пръстите
– Слабост в ръката, която може да доведе до изпускане на неща
– Болка в глезена или стъпалото
– Слабост, причиняваща затруднения при повдигане на ходилото (паднало ходило)
– Болка в предната част на бедрото
Подобряването на симптомите на диабетната полиневропатия, както и цялото състояние, може да стане с добър контрол на нивото на кръвната захар. Други важни начини за забавяне или предотвратяване на влошаване на невропатията включват поддържане на кръвното налягане под контрол, поддържане на здравословно тегло и редовна физическа активност.
Съществуват много медикаменти за облекчаване на болката при диабетна невропатия, които не са препоръчителни за дългосрочна употреба поради наличието на много странични ефекти като – гадене, повръщане, виене на свят, сънливост, кървене. Освен всичко друго, лекарствата, приемани в таблетна форма или като инжекции, трябва да бъдат съобразени с усложненията, които може да е причинил диабетът на сърдечно-съдова, пикочо-полова система, както и на стомашно-чревния тракт.
Всичко това доведе до въвеждане на иновативни техники и съвременен подход за лечение на неврапатията при диабетно болните. Такъв доказан с ефективноста си и безопасен съвременен начин е Криотерапията, като лечението се осъществява на два етапа:
- Диагностичен блок
- Криоаналгезия
- Плазмотерапия – Тя се прилага при пациенти, които са алергични или имат непоносимост към медикамнети,и когато стандартното лечение чрез Криоаналгезия не е оказало ефект, или като допълващо лечение.