Замръзналото рамо или адхезивният капсулит е болезнено състояние, което причинява болка и скованост в раменната става. Засяга хора на възраст между 40-60 години (повече жени, отколкото мъже). Гленохумералната (раменна) става се образува от топчеста издатина в края на раменната кост (дългата кост на горната част на ръката) и ставна повърхност (наречена гленоидна ямка), разположена на лопатката. Това е най-подвижната става в човешкото тяло.
Замръзналото рамо се характеризира със значителна болка и прогресивна скованост на раменната става. По-конкретно, капсулата около ставата се възпалява и уплътнява.
Това е много честа причина за болка в рамото, засягаща между 2 и 5 процента от населението. Не е ясно какво причинява замръзналото рамо, но е ясно, че това е много болезнено и изтощително състояние. Замръзналото рамо често събужда хората през нощта и дори обикновените ежедневни дейности могат да бъдат ограничени и много болезнени. Състояния, които могат да имитират замръзнало рамо :
- субакромиален бурсит – състояние, при което е възпалена раменната бурса – меката подложка – „торбичка”, която улеснява и омекотява движенията в раменната става;
- тендинопатия – микротравми, които водят до възпаление на сухожилията в раменна става и отлагане на калций в тях;
- травма на рамото – спортна травма;
- болка в ротаторния маншон – болката в ротаторния маншон е често срещана причина за болка в рамото, наблюдавана при пациенти от всички възрасти. Тук се включват спектър от състояния, които засягат сухожилията на ротаторния маншон – разкъсвания, възпаления. Те могат да възникнат след падане, спортна травма или могат да започнат без очевидна причина. Разпространението на болката в ротаторния маншон нараства с възрастта;
- остеоартрит – на гленохумералната (раменната става) става, на акромиоклавикуларната става (ставата между ключицата и израстъка на лопатката);
- тендинопатия на бицепса – възпаление на сухожилието на бицепса.
Ротаторният маншон представлява група от мускули, които участват в движенията на раменната става а именно:
- супраскапуларен
- инфраскапуларен
- субскапуларен
- терез минор
Тези мускули се прикрепят към „топката“ на раменната става, известна като глава на раменната кост, чрез техните сухожилия. Тези сухожилия помагат да повдигнете и завъртите ръката си, позволявайки безболезнено плавно движение. Те постигат това като държат „топката“ в центъра на раменната става. Най-често увреденото сухожилие на ротаторния маншон е на супраспинатуса (мускула в горната част на лопатката).
Повечето от заболяванията на раменната става имат сходни симптоми.
Прилики и разлики между замръзнало рамо и болка в ротаторния маншон:
Замръзналото рамо причинява значителна болка и скованост, т.е. дори и да не сте имали болка, пак не можете да движите ръката си в пълен обем, докато болката в ротаторния маншон е болезнена, но има по-малко скованост. Замръзналото рамо засяга хора на възраст 40-60 години, докато болката в ротаторния маншон може да засегне хора от всички възрасти.
Етапи:
Замръзналото рамо има три различни етапа. Продължителността на всеки от тези етапи може да варира и продължава няколко години.
- Първи етап – известен като „болезнен“ етап. Този етап може да продължи няколко месеца, през което време рамото става все по-уплътнено и болезнено. Този етап продължава от 2 до 9 месеца;
- Втори етап – известен като „скован“ етап. По време на тази фаза рамото остава много схванато, което води до ограничена функция. Този етап продължава от 4 до 12 месеца;
- Трети етап – известен като етап на „размразяване“. По време на фазата на „размразяване“ рамото започва да се отпуска и движението отново става по-лесно. Това може да отнеме много месеци или дори години. Скорошни изследвания показват, че само 59% от пациентите възстановяват пълната си функция в рамките на 4 години. Този етап продължава от 5 до 24 месеца.
Рисковите фактори:
Механизмът, който е в основата на развитието на замръзнало рамо, все още е неизвестен, но факторите, за които е известно, че повишават риска от появата, са следните:
- Пол – жените са по-податливи на замръзнало рамо от мъжете;
- Възраст – по-голямата част от случаите на замръзнало рамо възникват през 40-те до 60-те години от живота;
- Травма – нараняване на рамото, включително фрактури, изкълчвания, разкъсвания на ротаторния маншон или операция, могат да бъдат свързани с появата на вторично замръзнало рамо;
- Захарен диабет (тип 1 и тип 2);
- Прекомерна или недостатъчна активност на щитовидната жлеза;
- Сърдечно-съдови заболявания.
Симптоми:
- Силна болка, която се влошава с времето и се излъчва надолу по ръката и е трудно да се овладее с обезболяващи медикаменти, лед или физиотерапия;
- Болка, която създава дискомфорт на човек и го буди през нощта;
- Значителна скованост в рамото – увеличаване на сковаността на рамото, което ограничава способността ви да вдигнете ръката си или да извършвате ежедневни дейности като обличане и събличане.
Диагноза:
Диагнозата се поставя след съвкупност от преглед и специфични изследвания:
- Клиничен преглед – включва комбинация от тестове за сила и обхват на движение;
- Рентгенова снимка – образна техника за оценка на проблеми в ставите, включително остеоартрит или фрактура;
- Кръвни изследвания – кръвните тестове се използват за изключване на други патологии като системно възпаление, свързано с ревматоиден артрит. Те обикновено не се изискват;
- Ултразвукова диагностика – оценява най-добре възпалението на меките тъкани при това състояние.
Лечение:
Повечето замръзнали рамене се подобряват сами в рамките на 12 до 18 месеца. За тежки или постоянни симптоми лечението включва:
- Обезболяващи медикаменти – с незадоволителен ефект и достатъчно странични ефекти при продължително приемане
- Физиотерапия – препоръчителна след инжекционната терапия
Замръзналото рамо често не се повлиява добре от физиотерапия или консервативно лечение, като почивка и/или болкоуспокояващи.
- Инжекционната терапия – прилага се при следните обстоятелства:
- ако изпитвате значителна болка, която ви събужда няколко пъти на нощ;
- болка, която ви пречи да изпълнявате нормални задачи като миене и обличане, готвене или дейности в свободното време;
- болка, която не позволява провеждане на физиотерапия.
Има две различни инжекции в инжекционната терапия, които се извършват за замръзнало рамо. Изборът се основава според симптомите на пациента:
- Ултразвуково контролирано инжектиране на плазма, богата на тромбоцити (ПРП)
Инжекциите с богата на тромбоцити плазма (PRP) включват вземане на кръв от пациента, въртенето й в центрофуга и отделяне на плазмата и тромбоцити от кръвта. След това тази концентрирана смес се инжектира в областта на рамото под локална упойка. ПРП инжекциите под ехографски контрол са съвременна регенеративна техника, която има за цел да активира оздравяване на засегнатите тъкани от собствените клетки на човек. Най-ефективен е, когато се извърши възможно най-скоро след нараняването или възпалението. Трябва да се комбинира с цялостна физиотерапевтична програма. Три ПРП инжекции за максимален оздравителен ефект се извършват през интервал от 4 седмици (по една инжекция всеки месец).Инжекциите с богата на тромбоцити плазма могат да помогнат за справяне с болката в рамото без употребата на лекарства или операция. В зависимост от състоянието на увреда, резултатите настъпват между 2-6 седмици след получаване на ПРП инжекция. Леките случаи на хронична болка обикновено показват резултати в рамките на първите две седмици, докато по-сериозните след около месец.
- Ултразвуково контролирано инжектиране на стероиди с локален анестетик
По време на началото на замръзнало рамо с приоритет е прилагането на локален анестетик и стероид в областта на раменната става. Стероидът е много ефективно противовъзпалително лекарство и чрез използване на ултразвуков контрол за извършване на инжекцията се осигурява максимално облекчаване на болката.Стероидните инжекции са много подходящи за намаляване на болката в рамото, особено нощната болка. В резултат на това намаляване на болката често се наблюдава и увеличаване на обхвата на движение. Въпреки това, основната роля на стероида е да намали възпалението. Това дава „прозорец на възможност“ за ефективно движение в рамото. След поставяне на стероидната инжекция се препоръчва да се започне физиотерапия. Изследванията препоръчват за най-добри резултати курсът на физиотерапия да започне в рамките на две седмици след получаване на инжекция в раменната става.Приблизително 80% от пациентите със замръзнало рамо получават само една инжекция. Втората инжекция зависи от това как реагирате на първата инжекция и нивата на болка и скованост. Понякога се налага повече от една инжекция.
Оперативни интервенции
Артроскопия – Хирургията за замръзнало рамо е рядка. Но ако нищо друго не помогне, операцията е вариант да се облекчат движенията в раменната става. Тази операция обикновено се извършва с малки разрези за инструментите, направлявани от малка камера вътре в ставата.