Според актуални статистики близо 70 на сто от хората над 60-годишна възраст имат някакви оплаквания, свързани с болката. Според проучване, проведено през 2014 г., 86,5% от българите, над 65-годишна възраст се оплакват от някакво хронично заболяване, като хроничните заболявания, които са свързани с появата на хронична болка, преобладават при жените.
Болката се счита за хронична, когато продължава повече от 3 месеца. Световната здравна организация (СЗО) в своята 11-та ревизия на Международната класификация на болестите (МКБ-11) класифицира хроничната болка в две категории: първична и вторична. Хроничната първична болка е всяка постоянна болка, която продължава след пълното заздравяване на увредените тъкани.
Хроничната вторична болка е болка, свързана с основни заболявания като ревматоиден артрит или остеоартрит.
Важно е да се знае , че хроничната болка трябва да се лекува възможно най-скоро, тъй като нелекуваната болка може да повлияе на работата, социалния и семейния живот на човека, както и на способността му да изпълнява ежедневни си задачи.
Причини за хронична болка
- главоболие
- следоперативна болка
- болка след травма
- болки в кръста
- ракова болка
- болка при артрит
- неврогенна болка (болка, причинена от увреждане на нерв)
- психогенна болка (болка, която не е причинена от заболяване, нараняване или увреждане на нервите)
- биохимични причини – липса на витамин D, магнезий или омега-3 мастни киселини могат да повлияят на правилното обработване на болката и да доведат до повишена хронична болка
- липса или лош сън, лошо хранене, силен стрес, хронични възпалителни заболявания и някои лекарства
- невромускулни нарушения могат да доведат до мускулна или ставна болка
- постоянното емоционално напрежение като стрес, страх, гняв, безпокойството, паника, скръб и загубата може да повлияе на обработването на информацията, достигаща до централна нервна система и да доведе до поява на хроничната болка
С какво помагат инжекциите за хронична болка?
В повечето случаи лечението на болката е насочено да помогне на пациента да си възвърне качеството на живот. Обикновено това включва неинвазивни терапии като физиотерапия, масаж и дори лекарства за болка като НСПВС и аналгетици. Някои пациенти може да се нуждаят от по-силни лекарства като антидепресанти и мускулни релаксанти.
Когато консервативните методи на лечение не са достатъчни и пациентът продължава да изпитва значителна болка се преминава към инжекционната терапия. Има няколко различни типа, всеки от които е подходящ за различни ситуации.
Терапевтичната инжекция и интервенционалната терапия са методи за управление на болката, които облекчават различни видове болки в ставите, гърба и мускулно-скелетни увреждания.
Интервенционалните техники са минимално инвазивни процедури. Такъв пример е криоаблацията, както и перкутанно (през кожата) прецизно поставяне на инжекция с лекарства в определени области или около нерви. Това е безопасна и ефективна форма за лечение на болка при ортопедични или неврологични наранявания.Тези техники се предпочитат, тъй като те заобикалят храносмилателната система и отиват директно във възпалените тъкани. Често при пациенти с хронична болка е трудно да се определи точно откъде идва болката. Инжекциите могат да помогнат както в диагностиката, така и в процеса на лечение чрез прилагане на обезболяващи или анестезиращи медикаменти.
Не на последно място терапията с инжекции може да помогне за по-безболезнено извършване на рехабилитационна програма.
Видове инжекционна терапия:
- Нервните блокове са често срещана инжекционна терапия за лечение на болката. Това са инжекции с анестетик близо до определени нерви като целта е да прекъснат нервните сигнали, преди те да стигнат до мозъка, където се възприемат като болка. Тези инжекции се използват за лечение на болка, причинена от възпалени нерви и могат да се използват за уточняване на нейният източник.
- Ставните инжекции доставят лекарства в ставите за бързо облекчаване на болката и възпалението.
- Инжектиране на тригерни точки може да помогне за отпускане на болезнени точки в мускулите, които може да причиняват болка в други части на тялото (например тригерна точка във врата е честа причина за главоболие).
- Епидуралната инжекция е процедура за лечение на болка в гръбначния стълб, причинена от притискане на спинални нерви. По време на манипулацията се въвежда игла в епидуралното пространство (област между обвивките на гръбначния мозък) и се поставя малко количество противовъзпалително лекарство (стероиди) около възпаления гръбначен нерв. Тази инжекция е насочена конкретно към възпалената област, като по този начин минимизира излагането на останалата част от тялото на стероидите.
- ПРП инжекции представляват съвременна регенеративна терапия за лечение на хронична болка. Приготвят се, като се взема една или няколко епруветки венозна кръв от пациента, които след това се центрофугират, за да се извлече концентрат от тромбоцитите. След това тези активирани тромбоцити се инжектират директно в наранената или болна тъкан. Това освобождава растежни фактори, които стимулират и увеличават броя на регенеративните клетки, които тялото произвежда. Целият този процес води до оздравяване, укрепване и намаляване на възпалението в увредените области.
Всички видове инжекционна терапия се извършват с помощта на ехограф, за правилно насочване на иглите и точно поставяне на медикамента или субстанцията в наранената тъкан.
Как да се подготвя за процедурата?
Обикновено преди терапевтичните инжекции не се изисква специална подготовка. Изключение правят пациенти, които приемат противосъсирващи медикаменти. Пациента може да е разположен по корем, по гръб или на една страна в зависимост от вида на инжекцията и мястото на увреждане.
Какво се усеща по време на процедурата?
Вероятно ще усетите леко убождане когато се въвежда иглата. Всички тези инжекции се поставят след предварително обезболяване на мястото с локална анестезия. Веднага след като инжекцията достави лекарството, се усеща по-малък дискомфорт. Понякога трябва иглата да се въведе по-дълбоко, за да се достигне до нерва, причиняващ проблема. Това може да бъде временно неудобно, но е важно да останете неподвижни, за да може лекарят да вкара правилно иглата. След инжектирането вероятно ще изпитате облекчаване на болката в инжектираната област. Това обикновено продължава от няколко седмици до месеци или дори постоянно в някои случаи.
Странични ефекти?
Страничните ефекти могат да варират в зависимост от използваното лекарство, както и от пациента и неговите придружаващи заболявания. Обичайно мястото на инжектиране може да бъде леко болезнено и/или изтръпнало веднага след лечението, но това е временно. Освен това пациентите могат да получат леко повишаване на кръвната захар и/или кръвното налягане когато се използват кортикостероиди. Други усложнения като кървене, увреждане на нервни или околни структури са сведени до минимум защото се използва ехограф, който визуализира областта в която се поставя инжекцията. И не на последно място тези процедури се извършват при строго стерилни условия за да се избегне всякакъв риск от инфекция.