Хроничната болка се определя като сложен и многофакторен проблем, който продължава три месеца и повече. Не винаги има известна причина за хроничната болка, докато в други случаи болката е продължителен симптом на нараняване или заболяване. Когато болката продължи известно време, настъпват промени в гръбначния мозък, вследствие на което мозъкът възприема болката по различен начин. Това води до усещане за силна болка, която е изключително трудна за лечение.Това състояние може да е толкова продължително и изтощително, че често да е придружено от депресия или други психологически проблеми. Такъв тип болка налага по-специален тип подход и лечение.
Хроничната болка може да е свързана с:
- глава
- шия
- рамо
- гръбначния стълб
- стави и крайници
- синдром на комплексна регионална болка
- фантомна болка – при ампутация
НЕВРОПАТИЧНА БОЛКА
Невропатичната болка е по-специфичен тип хронична болка, причинена от лезия на периферната или централната нервна система и/или двете. Вместо физическо нараняване, невропатията се причинява от увреждане на самите нерви. Увредените нерви променят функцията си и изпращат неправилни сигнали към мозъка.
Обикновено невропатичната болка се свързва с диабетна невропатия, лумбосакрална радикулопатия, постхерпетична невропатия, ХИВ невропатия, тригеминална и постхирургична невропатия. Този тип болка се лекува с медикаментозни и немедикаментозни интервенционални методи.
Всички тези видове хронична болка налагат прилагане на мултидисциплинарен и мултимодален подход.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ МУЛТИМОДАЛНИТЕ И МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНИ ИНТЕРВЕНЦИИ
Използване на повече от една терапия индивидуализирано според нуждите и реакцията на пациента, която се прилага за лечение на пациенти с хронична болка. Обикновено се прилага мултидисциплинарен подход и е процес на сътрудничество между различни специалности. По този начин се постига холистичен (цялостен) подход към пациента, който включва.
- лечение на причините за болка, а не само на следствието
- използване на мисленето на болния като лечебен инструмент
- лечение на комплексното здраве на човека- психично, физическо и душевно
ОЦЕНКА НА ПАЦИЕНТ С ХРОНИЧНА БОЛКА
Пациентът с хронична болка се нуждае от оценка, включваща:
- Анамнеза
- Физикален преглед
- Образни изследвания
- Изследвания на нервната проводимост в мускулите
- Преглед на диагностичните изследвания от лекар специалист по болка
Заболявания като диабет и травматични наранявания са свързани с хронична болка и изискват по-особено внимание и прецизна оценка. Също така, психологическата оценка помага при прогнозирането на успеха от лечението.
ДИАГНОЗАТА ПРИ ХРОНИЧНА БОЛКА СЕ ПОСТАВЯ ЧРЕЗ:
- диагностични блокове на лумбални фасетни стави
- блокaда на тазобедрена става
- диагностични блокове на периферни нерви
СЪВРЕМЕННО ЛЕЧЕНИЕ НА ХРОНИЧНА БОЛКА
- ФАРМАКОЛОГИЧНА ТЕРАПИЯ
Лекарствената терапия за лечение на хронична болка включва:
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Антиконвулсанти
- Антидепресанти
- Опиоиди
- Релаксанти на скелетната мускулатура
- Бензодиазепини
Преди да се предпише каквато и да е дългосрочна медикаментозна терапия, трябва да има стратегия за наблюдение и управление на страничните и неблагоприятни ефекти.
- ИНТЕРВЕНЦИОНАЛНИ ТЕХНИКИ
Интервенционалното съвременно лечение на болката е направление в медицината, което е свързано с диагностициране, лечение на болка и свързаните с нея оплаквания, когато други видове лечение не са били успешни. Това са различни техники за блокиране на болката, които спомогат ежедневните дейности да са по-малко трудни и ефективно да се възстанови качеството на живот на пациентите. Това означава лечението да не се фокусира единствено върху лекарствата, а да се възприеме по-обширен поглед върху повлияването на болката. Това съвременно лечение използва интервенционални техники за управление на хронична и трудно повлияваща се болка, с или без познати от миналото методи на лечение.
Интервенционалните техники са минимално инвазивни процедури.
ВИДОВЕ ИНТЕРВЕНЦИОНАЛНИ ТЕХНИКИ
- поставяне на лекарства с игла в увредени области
- диагностичен блок
- терапевтичен блок
- криоаблация (замразяване) на нерви
- радиофреквентна аблация (прекъсване) на нерви
- хидродисекция (вкарване на течност и/или лекарство) около периферни нерви
- невромодулация – имплантиране на устройства, които подават електрически импулси, като по този начин блокират възможността на мозъка да възприема болка
- периферни нервни стимулатори – поставят се в близост до увреден периферен нерв.
- стимулатори на гръбначен мозък – излъчват електрически сигнали към гръбначния мозък
- стимулатори на дорзални ганглии – дорзалните нервни ганглии представляват струпване на нервни клетки в гръбначния мозък, които пренасят сензорна (за болка, топлина) информация от периферната нервна система до главния мозък
- имплантиране на интратекални около гръбначния мозък) инфузионни помпи – осъществяват продължителната доставка на лекарство
- инжекции на тригери точки – прилага се за облекчаване на миофасциална болка, която обикновено се причинява от „възел“ в мускула (тригерна точка)
НЕИНТЕРВЕНЦИОНАЛНИ МЕТОДИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ХРОНИЧНА БОЛКА
- Психологическо лечение
Психологическото лечение играе важна роля като част от мултидисциплинарното лечение на хроничната болка. Включва когнитивно-поведенческа терапия, биофийдбек, обучение за релаксация, поддържаща психотерапия, групова терапия или консултиране.
- Физиотерапия и неврофизиологично лечение – терапевтичен масаж, електромиографска биофийдбек терапия, механична тракция, терапевтичен ултразвук, транскутанна електрическа нервна стимулация.