Пириформис синдром е болезнено състояние, което възниква, когато пириформния мускул притиска седалищния нерв и води до неговото възпаление. Това причинява болка или изтръпване в седалището и задната част на крака. Пириформисът е плосък и тесен мускул, тoй започва oт долната част на гръбнака, в областта на дупето, до горната част на бедрата. Пириформният мускул се намира от всяка страна на седалището и подпомага почти всяко движение на долната част на тялото. Седалищният нерв най-често минава под пириформиса. Нервът произлиза от долната част на гръбначния мозък, минава през седалището, надолу по задната повърхност на всеки крак, до ходилата. Това е най-дългият и най-големият нерв в човешкото тяло.
Пириформис синдром не е често срещан проблем и се наблюдава по-често при жени отколкото при мъже, но често се бърка с оплаквания от ишиас.
Каква е разликата между синдрома на пириформис и ишиас?
Въпреки че понякога състоянията са свързани и двете засягат седалищния нерв, те се различават по причините, които ги предизвикват.
Дискова херния или спинална стеноза могат да причинят ишиас. Симптомите обикновено засягат долната част на гърба и могат да преминат надолу през задните части и краката.
Пириформис синдромът обхваща само мускула, който притиска една конкретна област на седалищния нерв в седалището. Може да се почувства като болки от ишиас, но в определена точка в меките части на дупето.
Причини
- Възпаление (подуване) в пириформисa или тъканите около него
- Мускулна хипертрофия(уголемяване) и спазъм
- Съединителна тъкан – това е тъкан, която анатомично обвива мускулите в човешкото тяло. При някои хора е с променена структура, което прави мускула по-плътен.
Извършването на следните дейности могат да причинят увреда на пириформния мускул:
- Стоене в седнало положение за дълги периоди от време – професии свързани с работа пред компютър, колоездачи, шофьори.
- Нараняване на бедрото, дупето или краката, като падане или автомобилна катастрофа.
- Повдигане на тежест по неправилен начин и увреда на мускула.
- Неправилно и недостатъчно загряване преди физическа активност.
- Продължително ходене или бягане на дълги разстояния.
Понякога необичайната анатомия причинява синдром на пириформис, това се нарича първичен пириформис синдром. Например, човек може да се роди със седалищен нерв, който минава по нетипичен път в тялото му. Или човек може да се роди с необичайно оформен пириформен мускул или седалищен нерв.
Симптоми
Симптомите при Пириформис синдром се появяват в кръста, дупето, бедрото, прасеца или ходилото на крака. Хората често описват чувството като:
- Болка
- Изгаряне
- Мравучкане
- Изтръпване
- Пронизване
Симптомите може да се влошат по време на определени дейности, като – изкачване на стълби, ходене или бягане.
Диагностика
Диагностицирането на пириформис синдром може да бъде трудно и често се поставя на принципа на изключване на други причини. Няма специфични изследвания за това състояние. Обикновено се назначават изследвания, за да се открие или изключи друг проблем, който може да е причина за симптомите.
- Ултразвук
- ЯМР – Компютърна томография
- ЕМГ – Електромиограма
Лечение
1. Консервативно лечение
- Няколко дни почивка
- Домашни упражнения за разтягане или укрепване на пириформис
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) – да се приемат не повече от 7-10 дни, поради настъпващи странични ефекти. Хора с проблеми на стомашно-чревния тракт и сърдечно-съдови заболявания трябва да ги избягват.
- Масаж
- Лекарства, които отпускат мускулите
- Физиотерапия и рехабилитация(кинезитерапия) – фокусира се върху разтягане и укрепване на мускула.
2. Инжекционна терапия
- Терапевтичен блок
- Инжекции с ботулинов токсин (Ботокс) – Ботулиновият токсин има свойството да блокира предаването на нервния импулс между двигателен нерв и мускул, вследствие на което мускулите се отпускат. В резултат на това пириформиса се релаксира и спира да притиска седалищния нерв.
- Хирургични методи – обикновено не се препоръчват за Синдром на пириформис, освен ако всички други терапии не са успешни. Хирургията за това състояние може да включва премахване на съединителна тъкан или други причини за натиск върху нерва.