Плантарният фасциит е една от най-честите причини за болка в петата. Възниква в резултат на възпаление на съединителната тъкан, която минава през долната част на ходилото и свързва костта на петата с пръстите (плантарна фасция). Плантарният фасциит обикновено причинява пронизваща болка, която обикновено се появява при първите ви стъпки сутрин. Когато ставате и се движите, болката обикновено намалява, но може да се появи отново след дълги периоди в изправено положение или когато се изправите след като се стояли седнали. Причината за плантарен фасциит е слабо проучена, по-често се среща при бегачи и при хора с наднормено тегло.
Причини:
- Напрежението и стресът върху фасцията могат да причинят малки разкъсвания.
- Повтарящото се разтягане и разкъсване на фасцията може да я раздразни или възпали, въпреки че причината остава неясна в много от случаите на плантарен фасциит.
Рискови фактори:
- Възраст – плантарният фасциит се среща най-често при хора на възраст между 40 и 60 години.
- Определени видове упражнения – дейностите, които натоварват петата и прикрепената тъкан към нея – като бягане на дълги разстояния, балет и аеробика – могат да допринесат за появата на плантарен фасциит.
- Механика на краката – плоските стъпала, високият свод или дори нетипичният модел на ходене могат да повлияят на начина, по който се разпределя теглото, когато сте изправени и могат да доведат до допълнителен стрес върху плантарната фасция.
- Затлъстяване – излишните килограми поставят допълнителен стрес върху плантарната ви фасция.
- Професия – работници във фабрика, учители и други, които прекарват по-голямата част от работните си часове в ходене или стоене на твърди повърхности, могат да бъдат изложени на повишен риск от плантарен фасциит.
- Захарен диабет
Пренебрегването на плантарния фасциит може да доведе до хронична болка в петата, която пречи на вашите ежедневни дейности. Вероятно ще промените някои навици в ежедневието, за да избегнете болката от плантарен фасциит, която може да доведе до проблеми със стъпалото, коленете, бедрата или гърба.
Симптоми:
- Болка в петата – при първи стъпки сутрин или след дълги периоди на пренасяне на тежести, бягане
- Повишена чувствителност при допир на вътрешната част на петата
- Ограничена дорзофлексия (повдигане на ходилото нагоре) и напрежение в ахилесовото сухожилие
- Може да има накуцване или да има предпочитание към ходене на пръсти
- Болката обикновено е по-силна, когато сте боси по твърди повърхности и при изкачване по стълби
- Повечето хора, които имат плантарен фасциит, се възстановяват за няколко месеца с консервативно лечение, като охлаждане на болезнената област, разтягане или избягване на дейности, които причиняват болка.
За облекчаване на болката в петата се препоръчват на първа линия консервативни методи на лечение като:
- Поддържане на здравословно тегло – по този начин се намалява травмата върху ходилото
- Подходящи обувки – избягвайте равни обувки или чехли за продължително носене.
- Не носете износени спортни обувки
- Промяна на спорт – практикувайте повече плуване или колоездене, за избягване на повтарящия се натиск върху ходилото.
- Охлаждане – при болка в петата слагайте лед увит в кърпа по 3,4 пъти на ден.
- Физикалната терапия – рехабилитационни методи и използването на специални устройства като шини, ортези, обувки, може да облекчи симптомите.
- Екстракорпоралната терапия с ударни вълни – твърди се, че ефектът на дълбока тъканна кавитация (образуване на въздушни мехурчета) предизвикана от звукови вълни причинява микроразкъсване на капилярите, изтичане на химически медиатори и насърчаване на неоваскуларизацията (нови кръвоносни съдове) на увредената тъкан.
Когато консервативните мерки не работят и болката продължава повече от три месеца се препоръчват съвременните неоперативни и иновативни методи на терапия.
Лечение:
- Плазмотерапия – при тази процедура под ехографски контрол се инжектира в болезнената област богата на тромбоцити плазма, която ускорява възстановителния процес във възпалената плантарната фасция и регенерацията на увредените тъкани.
- Диагностичен (терапевтичен) блок – това е манипулация, при която се инжектира локален анестетик със или без кортикостероид под визуален ехографски контрол. Ако се прилага кортикостероид, блокът се нарича терапевтичен и се повтаря след два три месеца отново.
- Криоаналгезия – Тази техника използва ниска температура, която замразява увредените нерви и тъкани на ходилото, което води до прекъсване на болковия синдром. Използва се криосонда (тънка игла), която се въвежда през обезболена част от кожата под ехографски контрол. За да бъде манипулацията безопасна се използва освен ехограф, електро и мускулна стимулация, за да не се засегнат важни нервни структури и съдове.
И при трите процедури не се налага болничен престой и пациентът не нарушава ежедневния си ритъм на живот.