Пудендалната невралгия се причинява от притискане и хронично възпаления на пудендалният нерв. Това е хроничен и тежко инвалидизиращ невропатичен болков синдром. Проявява се в областта която пудендалният нерв инервира и засяга както мъже, така и жени.
Пудендалният нерв инервира следните анатомични области:
- зона между гениталиите и ануса (перинеум)
- зона около ануса и долна част на ректума
- вулва, срамни устни и клитор при жените
- скротум и пенис при мъжете
От пудендалния нерв дават началото с и три клончета:
- долният ректален нерв
- перинеалният нерв
- дорзалния сензорен нерв на клитора/пениса
Пудендалният нерв произлиза от S2, S3 и S4 гръбначно-мозъчни сегменти. Той носи сензорни, двигателни и автономни влакна. Увредата на пудендалния нерв причинява повече сензорни дефицити( болка,парене), отколкото двигателни. Честотата на този синдром е 1 на 100 000 , но вероятно честотата е по-висока. Пудендалният нерв има сложен ход през анатомичните структури на таза, поради което вероятността да се увреди е много висока.
Пудендалната невралгия често остава неразпозната и неправилно лекувана, поради което може да причини в дългосрочен план силен болков синдром, проблеми със съня и психическо изтощение на пациента.
Причини:
- Продължително седене, колоездене, езда или запек (обикновено в продължение на месеци или години).Това състояние може да доведе до депресия, тревожност и проблеми със съня, което на свой ред може да влоши болката.
- Протрахирано(удължено) раждане
- Притискане на нерва от мускули и тъкани
- Увреждане на пудендалния нерв по време на раждане или гинекологични интервенции-абразио,оперативно прекъсване на бременност
- Операция в областта на таза-хемороиди, фисура на ануса, перианален абцес
- Счупена кост в таза-травми, падане
- Туморен процес притискащ пудендалния нерв
В някои случаи не се открива конкретна причина.
Симптоми:
- Основният симптом е болка в таза-в началните етапи болката не е характерна нощно време, но при продължително и неправилно лечение води до безсъние
- Изтръпване в областта на таза и гениталиите
- Усещане за парене, стрелкаща болка като“удар от ток”
- Повишена чувствителност към болка – болката се предизвиква дори при леко докосване или носене на дрехи
- Усещане, сякаш има подуване или чуждо тяло
- Нужда да ходите до тоалетната често или внезапно – поради дисфункция на сфинктерите
- Болка след дефекация,полов акт или уриниране
- Влошаване на болката при продължително стоене в седнало положение, която се подобрява при изправено или легнало положение – поради притискане механично на нерва
- Болка по време на секс и затруднено достигане на оргазъм при мъже и жени, както и еректилна дисфункция при мъжете.
- Болка от двете страни на тялото, която обхваща корема, задните части или краката и може да наподобява болка при възпален седалищен нерв
Лечение:
Медикаментозното лечение с комбинация от обезболяващи,седативи и aнтиконвулсанти обикновенно не дава резултат.Трайното и най- съвременно лечение на пудендалната невралгия се осъщестява на два етапа.
- Първо се инжектира локален анестетик около пудендалния нерв под ехографски контрол и елетростимулация. Електростимулацията се използва за да не се засегнат съседни нерви, които се намират в близост до пудендалният нерв. Тази манипулация се нарича “диагностичен блок”. Пациента усеща облекчение на болковият синдром мигновенно, което трае около 24 часа.
- Вторият етап е Криоаблация. С нея се постига дългосрочно обезболяване от 1 до 2 години. Осъществява се с помоща на криосонда ( тънка игла ) отново под ехографски контрол и електростимулация при което се замразява нерва без да се унищожава. По този начин се прекъсва предаването на болковият импулс до централна нервна система. Ползата от това лечение е доказано и безопасно.
И при двете процедури не се налага престой на пациента в болнично заведение, като още същият ден той извършва ежедневните си дейности без ограничения.