Тенис лакът (латерален епикондилит) е болезнено състояние, което възниква, когато сухожилията на лакътя са възпалени, предизвикано от повтарящи се движения на китката и ръката. Въпреки името си, спортистите не са единствените хора, които развиват тенис лакът. Хората, чиято работа включва движения, които могат да доведат до тенис лакът, включват компютърни специалисти, лекари, водопроводчици, бояджии, дърводелци. Болката от тенис лакът се появява предимно там, където сухожилията на мускулите на предмишницата се прикрепят към костите от външната страна на лакътя.
Симптоми:
- Болка от външната страна на лакътя, която се влошава от повдигане или спортуване
- Болката може да затрудни следните движения:
- Ръкуване или хващане на предмет
- Завъртане дръжката на вратата
- Държане на чаша за кафе
- Болка в предмишницата, а понякога и в китката
- Слабост в силата на ръката
Причини:
Тенис лакът е състояние, при което има претоварване и нараняване на мускулите на лакътя. Причината е повтарящо се свиване на мускулите на предмишницата, които осъществяват изправяне и повдигане на ръката и китката. Повтарящите се движения и стресът върху тъканите могат да доведат до поредица от малки разкъсвания в сухожилията.
Рискови фактори:
- Възраст – засяга хора от всички възрасти, но най-често се среща при хора на възраст между 30 и 50 години.
- Професия – Хората, които имат работа, която включва повтарящи се движения на китката и ръката, са по-склонни да развият тенис лакът:
- Водопроводчици
- Художници
- Лекари
- Монтьори
- Готвачи
- Компютърни специалисти
- Музиканти
- Зъболекари
- Спорт – Участието в спортове с ракети увеличава риска от тенис лакът, особено ако използвате лоша техника – тенис на корт, тенис на маса, бадмингтон.
Диагноза:
В много случаи медицинската история и физикалният преглед предоставят достатъчно информация, за да се постави диагноза тенис лакът. Понякога образни изследвания като ултразвук или ЯМР помагат да се изключат други причини за болка в лакътя.
Лечение:
- Консервативни методи на лечение:
- Почивка и спиране на дейността, която предизвиква симптомите – обикновено симптомите отзвучават от само себе си.
- Пакети с лед (за намаляване на възпалението)
- Физиотерапия
- Противовъзпалителни лекарства (като нестероидни противовъзпалителни медикаменти), обезболяващи (като парацетамол) – прилагат се в острите случаи на болка, като не се препоръчва продължителна употреба поради много странични ефекти.
Ако тези консервативни методи не работят, се препоръчва следното лечение:
- ПРП – терапия – това е инжектиране на богата на тромбоцити плазма в болезнената област. Тромбоцитите имат висока концентрация на растежни фактори, които предизвикват оздравяване на сухожилията. Процедурата се извършва под ехографски контрол, което максимално предпазва околни структури от увреждане и нежелано засягане. Препоръчва се ограничаване на движенията в лакътя за около седмица след всяка ПРП инжекция. Често лакътя се усеща болезнен до 3-4 седмици, преди да започне да се подобрява. Рехабилитационните упражнения след всяка процедура са от решаващо значение за възстановяването.
- Стероидни инжекции – в последните години проучвания доказаха, че инжектирането на кортикостероиди, макар и да има кратък обезболяващ и противовъзпалителен ефект в дългосрочен план, по-скоро имат нежелани ефекти върху сухожилията.
- Оперативна интервенция – ако симптомите ви не са се подобрили след 6 до 12 месеца продължило консервативно лечение, може да се наложи операция за отстраняване на увредена тъкан, което се налага рядко. Има достатъчно изследвания, които сочат, че оперативните методи нямат по-добър ефект в сравнение с физиотерапия и ПРП-терапията.