Увреждането на нерви е сравнително рядко, но потенциално тежко усложнение при смяна на тазобедрената става. Честотата варира от 0,6% до 3,7% и е най-висока при пациенти с вродени аномалии и предишна операция на тазобедрената става.
Най-често засегнатите нерви са:
- седалищен нерв
- бедрен нерв
- обтураторен нерв
- горен глутеален нерв
- латерален бедрен кожен нерв
Увреда на нервите при операция за смяна на тазобедрената става може да възникне в резултат на:
- компресия (притискане)
- прекомерно разтягане
- притискане на кръвоносни съдове
- разкъсване
Притискането на нерв засяга не само структурата на нерва, но също така и неговото кръвоснабдяване. Компресия може да възникне при промяна в положението на пациента по време на операция, неправилно поставяне на хирургически инструменти или хематом. Трябва да се обръща особено внимание на позиционирането на пациента по време на операция, за да не се притискат нерви, особено тези които са разположени по-повърхностно. Наранявания от разтягане също възникват често. Силата необходима за причиняване на преразтягане на нерв е специфична за различните нерви. Свободно подвижните нерви са по-малко засегнати за разлика от нервите, които са по-фиксирани към тъканите.
Увреждания, които настъпват от затруднено кръвоснабдяване на нервите, могат да се появят вследствие на притискане. Доказано е, че нарушено кръвоснабдяване само за 2 до 4 часа, води до развитие на оток на нерва.
Директното неврално разкъсване обикновено възниква от директна травма от скалпел, електрокаутеризация, пробиване, винтове или хирургически конци. Рискът от разкъсване е най-висок при нерви, които имат плътна структура. От друга страна нерви, които имат повече съединителна тъкан са по-малко уязвими.
Костният цимент може също да причини неврално увреждане в резултат на компресионно и/или термично увреждане. Следователно изтеклия костен цимент трябва да се отстрани възможно най-рано. В половината от случаите, когато се установи увреждане на нерв, не е идентифицирана основна причина.
Рискови фактори:
- Предоперативна диагностика и установяване на дисплазия (аномалия) на тазобедрената става или посттравматичен артрит
- Повторна операция на тазобедрената става
- Женски пол
- Безциментова хирургическа техника
- Проблеми с гръбначния стълб с предшестващо увреждане на нервите
- Нервни увреждания, свързани с хирургическия подход
Диагностициране на увредени нерви при операция за смяна на тазобедрена става:
- Преглед – оплакванията са от болка, изтръпване, парене, мравучкане в областта на засегнатият нерв
- ЕМГ – електромиография
- Образни изследвания – имат важно значение при диагностицирането на нервни увреждания – ехограф, скенер, магнитен резонанс.
Симптоми:
- Седалищен нерв – симптомите при увреждане на седалищния нерв могат да се проявят с падане на ходилото, болка в седалището излъчваща се надолу по задната част на бедрото и/или парестезии (мравучкане) по хода на седалищния нерв.
- Бедрен нерв – парестезия по вътрешната страна на таза или предната част на бедрото. Пациентите може да имат затруднения при изкачване на стълби в резултат на слабост на мускулатурата на бедрото
- Обтураторен нерв – уврежданията на обтураторния нерв обикновено се проявяват като парестезии по вътрешната страна на бедрото, болка в слабините и слабост в мускулите инервирани от нерва
- Горен глутеален нерв – болка и слабост в мускулите които инервира
- Страничен кожен бедрен нерв – усещане за парене в горната или външната част на бедрото, мравучкане или изтръпване, болка при лек допир. Това състояние се нарича Мералгия парестетика, в резултат на което се развива невропатична болка.
Терапия:
- Неоперативни методи – Неоперативното лечение обикновено включва физиотерапия с мобилизация (нежна мануална терапия) на ставата и изчакване функцията на увредения нерв да се възстанови
- Оперативни методи
- отстраняване на хематом, предизвикал притискане на нерв
- възстановяване на прекъснат нерв
- Иновативни неоперативни методи