Болката е нормална реакция на тялото към нараняване или заболяване, предупреждение, че нещо не е наред. Болката се провежда по рецепторните нервни клетки, намиращи се под кожата и в органи по цялото тяло. Когато има дразнене на тези рецепторни клетки, те изпращат съобщения по нервните пътища към гръбначния мозък, който след това пренася съобщението до мозъка. Когато дразненето изчезне, болката спира. Но за много хора тя продължава дълго, след като причината за нея е изчезнала. Това състояние може да доведе до депресия, тревожност и проблеми със съня, което на свой ред може да влоши болката.
Болката е няколко вида:
- Остра – до няколко дни
- Подостра – продължаваща няколко седмици или месеци
- Хронична – когато продължава повече от 3 месеца.
Когато болката продължи от 3 до 6 месеца или повече, се нарича хронична болка. Нараняванията и заболяванията също могат да причинят промени в тялото ви, които ви правят по-чувствителни към болка. Тези промени могат да останат на място дори след като сте се излекували от първоначалното нараняване или заболяване. Причини като изкълчване, счупена кост или инфекция могат да доведат до хронична болка.
Някои хора също имат хронична болка, която не е свързана с нараняване или физическо заболяване. Тази болка се нарича психогенна болка или психосоматична болка. Причинява се от психологически фактори като стрес, тревожност и депресия. Много учени смятат, че тази връзка идва от ниските нива на ендорфини в кръвта. Ендорфините са естествени вещества, които предизвикват положителни чувства.
Причини за хронична болка:
- остеоартрит
- неврогенна болка от увреждане на нервите или други части на нервната система
- увредени стави – тазобедрена, колянна
- главоболие, включващо различните видове мигрена
- увреждания по гръбначен стълб – болка във врата, болка в гърба
- следоперативна болка – болка след операция за херния, урологични, гинекологични, гръдни операции
- мускулна болка по цялото тяло (като при фибромиалгия)
- туморни заболявания
Хората с хронична болка описват болката си по много различни начини:
- стрелкаща
- скованост
- пробождаща
- пареща
- пулсираща
Хроничната болка често води до други симптоми и състояния, включително:
- депресия.
- чувство на прекомерна умора през повечето време
- безсъние или проблеми със заспиването
- промени в настроението
Медикаментозното лечение на хронична болка, освен че има много странични ефекти, е неефективно и засилва още повече симптоматиката. Съвременното и трайно лечение на хронична болка се осъществява на два етапа:
- Диагностичен блок – когато отделен нерв или група от нерви, които причиняват болка в конкретен орган или регион на тялото, се блокират с инжектиране на локален анестетик под ехографски контрол. Инжектирането на това обезболяващо нервите вещество се нарича нервен блок. По този начин се блокира предаването на болков импулс до централна нервна система. Нервните блокове също могат да предоставят диагностична информация и да локализират източника на болката.
- Криоаналгезия – това е процедура, при която със специална криосонда (тънка игла) с помощта на ехограф се замразява засегнатият нерв. По този начин усещането за болка се блокира за 1-2 години, а понякога може и да изчезне напълно. При криоаналгезията не се унищожава нерва, а само се спира предаването на болката.
Двете процедури не са болезнени и пациентът си тръгва след процедурата като не се налага болничен престой.