Ишиасът е неврологична болка, която обикновено се причинява от херниран диск в лумбалната (долна) част на гръбначния стълб, който притиска седалищния нерв. Прешлените (костите, които съставят гръбначния стълб) са разделени от плоски, гъвкави, кръгли дискове от съединителна тъкан, които играят ролята на амортисьори. Когато един диск се износи – било то поради нараняване или просто с напредване на възрастта – неговата мека вътрешна част може да се разкъса и да упражни натиск върху спиналните нерви(нервите които излизат от гръбначният стълб). Това може да причини болка, когато е около седалищния нерв. Седалищния нерв е най-дългият и дебел нерв в човешкото тяло.Той започва в долната част на гърба и се разделя, за да инервира задните части, бедрата, подбедриците и стъпалата на двата долни крайника.
Най-характерният признак на ишиасът е болката, която се излъчва от долната част на гърба към задните части или към задната област на краката. Тя може да варира от лека болка до остър, силен дискомфорт. Може също така да се усеща изтръпване, парене и мускулна слабост в крака или стъпалото.
Рискови фактори:
- Възраст: Повечето хора, които получават ишиас, са на възраст между 40 и 60 години.
- Тегло: Излишните килограми могат да упражнят натиск върху гръбначния стълб, което означава, че хората с наднормено тегло и бременните жени са с по-висок риск да получат херниран диск.
- Диабет: Може да причини допълнително увреждане на нервите.
- Професия: Много тежки повдигания или продължително седене по време на работа могат да увредят дисковете.
Симптоми:
- Болка в долната част на гърба
- Болка в задните части и/или единият крак, която се влошава в седнало положение
- Болка в предно-страничната част на бедрото
- Парене или изтръпване по протежение на крака
- Слабост или затруднение при движение на крака или стъпалото
- Постоянна болка от едната страна на задните части
- Стрелкаща болка надолу по крака, която затруднява изправянето
Ишиасът обикновено засяга само единият крак на тялото. В зависимост от мястото, където е засегнат седалищният нерв, болката може да се простира и до стъпалото или пръстите на краката. Ишиасът и другите симптоми могат да затруднят ходенето и изправянето или може човек да не е в състояние да стои в седнало положение дълго време на работа или по време на шофиране. Много хора описват болката като електрически ток или усещане за „иглички“ в засегнатия долен крайник при рязко изправяне или завъртане на тялото. Болката може да се усили при кашляне или кихане. За някои хора болката от ишиас може да бъде тежка и инвалидизираща, което затруднява движението на краката или да промени стойката на тялото. За други, болката може да се появява рядко, но да бъде достатъчно интензивна всеки следващ път и с времето да се влошава.
Причини:
Ишиасът се причинява, когато седалищният нерв бъде притиснат най-често от херниран(разкъсан) диск или костни шипове. Други често срещани причини за ишиас включват:
- Лумбална стеноза на гръбначния канал (стесняване на гръбначния канал в долната част на гърба). При това състояние болката се излъчва и към двата долни крайника.
- Дегенеративна болест на дисковете (разрушаване на дисковете, които играят ролята на амортисьори между прешлените)
- Спондилолистеза (състояние, при което един прешлен се приплъзва напред спрямо друг)
- Бременност
- Мускулен спазъм в долната част на гърба или задните части. Пример за такъв спазъм е т.н. Пириформис синдром. Това е мускул намиращ се в меките части на дупето, който понякога е с повишен тонус и може да притисне седалищния нерв.
Други фактори, които могат да влошат болките в кръста, включват наднормено тегло, неактивен начин на живот, носене на високи токчета или спане на матрак, който е твърде мек.
Диагноза:
Ако болката е тежка или води до симптоми като мускулна слабост, изтръпване на крака или ходилото може да се назначат образни изследвания като:
- Рентген – изобразява наличието на костни шипове (израстъци на нормална кост).
- КТ (скенер) – дава по-добър изглед на гръбначния стълб и гръбначните нерви.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) – подробен и детайлен изглед на меките и твърди структури на гръбначния стълб.
- Електромиография (ЕМГ) – измерва колко бързо се придвижват нервните импулси по мускулите. Този тест е необходим, за да се види дали хернираният диск притиска нерви, които инервират мускулите.
Лечение:
Инстинктивно хората с ишиас ограничават движенията, но целта на всички лечения е чрез облекчаване на болката да постигнат достатъчна двигателните активност и тонус на мускулатурата. По този начин се предотвратява притискането на седалищния нерв и се подобрява правилната стойка.
1. Медикаментозно лечение
- Лекарствените средства за болка е важно да се знае,че са за краткотрайно решение на проблема поради немалко странични ефекти.
- НСПВС: Нестроидни противовъзпалителни лекарства
- Противоепилептични лекарства
- Мускулни релаксанти
- Опиoидни аналгетици
- Антидепресанти
2. Физикална терапия
Рехабилитация и кинезитерапия са методи, чиято цел е да подобрят позата, да облекчат натиска върху седалищния нерв и да увеличат силата на мускулите, които поддържат гърба.
3. Инжекционна терапия
Инжекционната терапия с кортикостероиди са медицински процедури извършвани под ехографски контрол в областта на притиснатият седалищен нерв, които се използват за да се намали възпалението и болката в определени части на тялото. Кортикостероидите са лекарства, които имат мощни противовъзпалителни свойства. Ишиасът често е резултат от компресия или дразнене на седалищния нерв, което може да бъде причинено от хернирани дискове, костни шипове или възпалителни състояния. Стероидите облекчават болката чрез подтискане на възпалителния отговор, намалявайки отока и възпалението около нервите. Това може да помогне за:
- Облекчаване на болката
- Намаляване на отока
- Подобряване на функцията на засегнатата област като ефектите обикновено продължават няколко месеца.
- Повишаване на мобилността: Облекчената болка и намалено възпаление могат да помогнат на пациентите да възвърнат своята мобилност. Когато болката е контролирана и намалена, пациентите могат по-лесно да извършват физически дейности и да започнат рехабилитационни упражнения, които допринасят за укрепване на мускулите и подобряване на позата.
4. Алтернативни терапии
Алтернативните лечения може да бъдат полезни за болка от ишиас, както и за други видове болка в долната част на гърба
- Йога
- Акупунктура
- Корекции на гръбнака от хиропрактик
- Масажна терапия
- Биофийдбек