Слабинната (илиоингвиналната) невралгия е честа причина за болка, изтръпване и дискомфорт в долната част на корема и горната част на бедрото. Обикновено се причинява от “прищипване“ или нараняване на нерва след операция. Слабинния (илиоингвиналният) нерв осъществява двигателната инервация на част от коремните мускули и чувствителността на горната вътрешна област на бедрото. При мъжете и жените този нерв отговаря също така и за усещанията за допир, натиск, топло и студено на част от външните полови органи.
Съществуват 10 най-чести причини за слабинна невралгия и те са:
- Лапароскопска хирургия при хернии
- Възстановяване на ингвинална херния
- Абдоминопластика – оперативно лечение на предна коремна стена
- Бременност
- Наднормено тегло
- Апендектомия
- Гинекологични операции
- Урологични операции
- Аномалии в съединителната тъкан
- Тъпа коремна травма
Притискането и преразстягането на слабинния нерв води до нараняване и възпаление на нерва. Крайният резултат е влошено кръвоснабдяване на нерва и поява на оплаквания.
Симптоми
Пациентите със слабинна(илиоингвинална) невралгия се оплакват от пареща, пробождаща болка и изтръпване обикновено в долната част на корема и горната част на бедрото и/или външни гениталии. Пациентите често ходят прегърбени или свити напред, тъй като дискомфортът им се засилва с изпъване на тялото поради разтягане на мускулите и илиоингвиналния нерв. Началото на оплакванията пациентите често свързват след извършена операция. Симптомите могат да се появят веднага или да отнеме седмици, месеци или дори години, за да станат непоносими.Оплакванията се засилват особено след носене на панталон с колан, който притиска увреденият нерв.
Диагноза
1.Задълбочена анамнеза и физикален преглед
При физикалния преглед(палпация) се усеща болезненост в засегнатата област.
2.Нервна блокада
Често срещан метод за потвърждаване на диагнозата слабинна невралгия е инфилтриране(обливане) на слабинния нерв с локален анестетик след което пациентът има облекчение на болката. Отрицателният отговор обаче не изключва непременно диагнозата слабинна невралгия, тъй като ефектът на локалния анестетик може да бъде забавен, блокиран или сведен до минимум от хроничното възпаление на нерва.
3.ЕМГ(електромиография)
Тя обикновено се използва за изключване на лумбална дискова херния, която често дава подобни симптоми както при слабинната невралгия.
4.Магнитен резонанс
Може да се извърши магнитен резонанс (MRI) на лумбосакралния гръбначен стълб за изключване на други причини за болка във същата област.
5.Ултразвуково изследване
Проследяването на слабинният нерв с ултразвук може да установи причината за притискането, като белег от предишна операция.
Болката в слабините може често да имитира болка от друг произход като:
- Прищипан нерв в долната част на гръбначния стълб.
- Ингвинална херния.
- Болка в тазобедрената става- коксартроза.
- Преразтягане и/или разкъсване на мускули при спортна травма.
- Невралагия на бедрения нерв.
- Невралгия на илиохипогастричния нерв – описва се като остра, пареща болка, която обикновено започва също след коремна операция. Болката често се описва като непрекъснато парене или пробождане в областта на хирургическия разрез и се разпространява към долната част на корема и ингвиналната област подобно на слабинния нерв, поради припокриване на областите които инервират.
- Урологични заболявания при мъжете – варикоцеле,хидроцеле.
Лечение
Болката обикновено е временна и изчезва с времето. Понякога обаче хроничната болка в слабините продължава и пречи на ежедневните дейности.
1.Консервативно лечение
Консервативната терапия трябва да започне преди други лечения, тъй като симптомите може да са преходни. Може да се приложи изчаквателно поведение, ако болката и дискомфортът намаляват с времето.Трябва да се прилагат различни промени в начина на живот, като избягване на дейности, които влошават симптомите, а те са:
- Продължително ходене.
- Навеждане или преразстягане на тазобедрената става. Легналото положение със сгънато бедро е най-удобната и безболезнена позиция.
- Често се използват обезболяващи лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), антидепресанти, аналгетици.
- Рехабилитационните мерки включват миофасциални масажи и упражнения, които могат да намалят симптомите. Чрез физиотерапията се укрепват мускулите на краката и бедрата и се подобрява обема на движения.
Необходима е допълнителна терапия, ако не се забележи подобрение след 3 месеца консервативни мерки. Обикновено пациентите се насочват към специалисти по лечение на болката.
2.Нервна блокада
3.Криоаблация
4.Радиочестотна аблация
5.Хирургично отстраняване на нерв
Хирургичното отстраняване на нерв се обмисля само в краен случай, след като всички методи са се оказали неуспешни. Това означава, че всички други методи трябва да бъдат приложени, преди да се прибегне до тази необратима операция.