Болката в гърба е много честа и обикновено се подобрява в рамките на няколко седмици или месеци. Болката в долната част на гърба (лумбаго) е особено често срещана, въпреки че може да се усети навсякъде по гръбначния стълб, от шията надолу до бедрата. В повечето случаи болката не е причинена от нищо сериозно и обикновено се подобрява с времето. Болката в гърба се среща в различни възрасти,тя може да се развие дори при деца и тийнейджъри. Болката в гърба е по-честа с напредване на възрастта, започвайки около 30-40-годишна възраст. Гръбнакът представлява стълб от кости (прешлени), които са разделени от дискове, които действат като амортисьори. Дисковете са твърди, с хрущялна външна част и гелообразна сърцевина. Гръбначният стълб защитава гръбначния мозък, от който произлизат спиналните нерви. Те пренасят съобщения от мозъка до други части на тялото и както и обратно към централна нервна система. Нервите излизат от пространствата между прешлените. Гръбначния стълб се разделя анатомично на три части:
- Шиен отдел – шийни прешлени
- Торакален отдел (горната и средната част на гърба) – торакални прешлени
- Лумбо-сакрален отдел (долната част на гърба) – лумбални прешлени и сакрум.
Торакалният гръбначен стълб е най-стабилната част на гръбначния стълб. Обхватът на движение в горната част на гърба е ограничен поради прикрепването на гръбначния стълб към ребрата и гръдната кост (гръдния кош), което го прави по-малко податлив на нараняване. Най-честата причина за болка в горната част на гърба е мускулно-скелетно разтягане. Поради този факт обикновено болката в горната част на гърба е свързана с мускулите, а не със самите прешлени и дискове между тях.
Типични прояви на мускулно-скелетно разтягане са:
- Скованост
- Повишена чувствителност при докосване
- Главоболие
Ако болката в гръбначният стълб е свързана с костите, дисковете и нервите, можете също така да има:
- Болка в долната част на гърба
- Болка надолу по краката
- Инконтиненция (невъзможност за задържане на урината)
- Изтръпване или слабост в краката.
Фактори, които могат да ви изложат на по-голям риск от развитие на болки в гърба са:
- Неправилна стойка – при седене на компютър
- Неправилна извивка на гръбначният стълб – сколиоза
- Дискова херния – Дисковете действат като възглавници между прешлените в гръбначния ви стълб. Мекият материал вътре в диска може да се издуе или да се разкъса и да притисне нерв,т.н. дискова херния. Макар и рядко, можете да имате изпъкнал или спукан диск без болки в гърба. Дисковата болест често се открива случайно,след рентгенография на гръбначен стълб по някаква друга причина. Нараняванията на диска могат да възникнат остро (усукване) или постепенно (устойчиви пози) с течение на времето. Като се има предвид анатомията на диска, гелообразното ядро се движи по отношение на налягането или компресията в гръбначния стълб. Като хора ние прекарваме много време в огънато или наведено положение (седнали на работа, шофиране и т.н.). В седнало положение оказваме голям натиск върху предната част на диска, така се притиска вътрешната му част към задната част на гръбначния стълб, където пръстените,които са отговорни за целостта на диска стават по-тънки. Постоянното налягане с течение на времето може да накара течното ядро да пробие някои от тези пръстени, което създава условия за пролабиране (изпъкналост) на диска в гръбначният канал.
- Възпаление на фасетните стави – Това са малки ставни повърхности,които свързват два прешлена един с друг. Оплакванията са от скованост в гърба(обикновено свързана със стойката). Бързо и внезапно движение, включващо флексия(огъване напред) и ротация(завъртане), принуждава двете ставни повърхности да се разделят, което изкълчва ставната капсула и малките връзки, които заобикалят ставата. Това създава възпаление, болка и наличие на дисфункция на фасетната става.
Признаците и симптомите на наранявания на дисковете(дискова херния) и фасетните стави се припокриват доста и могат да включват:
- Остра болка в засегнатата област
- Възпаление
- Мускулна скованост и загуба на обхват на движение
- Наличието на неврологични симптоми.
Има една основна разлика, която разделя увреждането на дисковете и фасетните стави и тя е: нараняванията на диска са склонни да са много чувствителни към сгъване напред(флексия), а нараняванията на фасетните стави са склонни да са много чувствителни към разгъване назад(екстензия).
- Наднормено тегло – упражнява се голям натиск върху гръбначният стълб.
- Разтягане на мускулите или връзките – многократното повдигане на тежести или внезапни и резки движения могат да натоварят мускулите на гърба и гръбначните връзки. Ако сте в лошо физическо състояние, постоянното натоварване на гърба ви може да причини болезнени мускулни спазми.
- Остеопороза и компресионни фрактури – При това състояние се намалява количеството костно вещество в костите по цялото тяло, които стават порести и чупливи. По този начин се получават болезнени фрактури.
- Спинална стеноза – В някои случаи артритът в гръбначния стълб може да доведе до стесняване на пространството около гръбначния мозък
- Увреждане на седалищният нерв – усещане за болка в долната част на гърба провеждаща се към задните части и краката
- Артрит – Остеоартритът засяга най-често долната част на гърба.
- Психосоматични състояния – хората склонни към депресия и тревожност, притежават по-голям риск от болки в гърба.
- Тютюнопушене – Пушачите имат повишена честота на болки в гърба.Това се получава, защото пушенето предизвиква по-голяма кашлица, което може да доведе до дискова херния. Пушенето може също така да намали притока на кръв към гръбначния стълб и да увеличи риска от остеопороза.
- Възпалителни състояния – анкилозиращ спондилит
- Ракови заболявания – засягащи гръбначния стълб
- Миелом и лимфом
Лечение:
В зависимост от вида на болката в гърба, която имате, може да се препоръчат следните медикаменти:
- Нестероидни противовъзпалителни средства – (НСПВС)- могат да помогнат за облекчаване на болката в гърба временно. Прекомерната употреба обаче може да причини сериозни странични ефекти като-стомашно неразположение,кървене от стомашно-чревният тракт.
- Противогърчови медикаменти – Габапентин и Прегабалин(Лирика),могат да предизвикат замаяност,сънливост и ниско кръвно налягане.
- Локални болкоуспокояващи – Тези продукти доставят болкоуспокояващи вещества през кожата чрез кремове, мехлеми или пластири. Ефектът и ползата от тези препарати е със съмнителен ефект при хронична болка.
- Опиатни аналгетици – Лекарства, съдържащи опиоиди, като оксикодон или хидрокодон, могат да се използват за кратко време под строг контрол от лекуващият лекар. Опиоидите не действат добре и не се препоръчват за продължителна употреба при хронична болка. Могат да се приемат за по-малко от една седмица, поради множеството си странични ефекти и лесно водят до зависимост.
- Антидепресанти – Някои видове антидепресанти kaто трицикличните антидепресанти (амитриптилин) – могат да облекчават хроничната болка в гърба, независимо от ефекта им върху депресията.
- Мускулни релаксанти – Тук се включват медикаменти от две групи;бензодиазепини(Диазепам) и небензодиазепини(Циклобензаприн).Те отпускат мускулният спазъм(крампа),който се появява когато мускул или група от мускули се стегнат внезапно и предизвикват много силна болка.Това обикновено се случва при рязко повдигане на тежест или усукване на тялото.Страничните ефекти включват-сънливост,умора,мускулна слабост.
- Физикална терапия – Рехабилитация,масажи.
Когато се изчерпат възможностите на консервативното лечение, идва ред на съвременните неоперативни и минимално инвазивни методики с доказан ефект.
- Регионален блок – При него се и инжектира локален анестетик с/без кортикостероид в близост до възпалените нерви и стави на гръбначния стълб. Процедурата не е болезнена и се извършва под постоянен визуален контрол с помощта на ехограф, за да не се увредят съседни нервни структури и съдове. Манипулацията се извършва в амбулаторна обстановка при спазени условия за стерилност. Не се налага болничен престой. Регионалният блок се нарича още диагностичен, тъй като с него се доказва кой е увреденият нерв, който причинява невропатичната хронична болка. При някои заболявания на гръбначния стълб, лечението приключва на този етап, тогава говорим за терапевтичен блок. Обезболяването с него продължава около 2-3 месеца, след което може да се повтори.
- Криоаблация (замразяване) – Това е вторият етап от лечението на хроничната невропатична болка на гърба за продължително време. Тя се извършва също под ехографски контрол. Криосондата (тънка игла), по която тече газ с ниска температура се вкарва през кожата в близост до милиметри до засегнатия нерв, след което той се замразява. При тази процедура не се унищожава нерва, а само се прекъсва предаването на болковия импулс от засегнатата част до мозъка. Обезболяването продължава от 6 месеца до 2 години, в зависимост от основното заболяване, продължителността на хроничната болка до момента на лечение, както и от скоростта на възстановяване на замразения нерв. Не се налага болничен престой и не се нарушава ежедневният ритъм на пациента.